Gdy nie ma jak dotrzeć do firmy, PIT nie będzie
Finansowanie pracownikom kosztów dojazdu do i z pracy, który leży w interesie pracodawcy, nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu.
W lipcu 2016 r. spółka wystąpiła o interpretację przepisów o PIT. Chodziło o dodatkowe wypłaty dla pracowników. Wskazała, że jest producentem i sprzedawcą zlewozmywaków granitowych i akcesoriów kuchennych. Swoją działalność prowadzi w małej wsi, której liczba mieszkańców nie przekracza 700 osób, na terenie bardzo rzadko zaludnionego terenu. Zatrudnia pracowników z innych miejscowości położonych od kilkunastu do kilkudziesięciu kilometrów drogi od siedziby firmy. Podatniczka wyjaśniła, że zamierza podpisać z pracownikami dwie umowy. Pierwszą o używanie osobowego samochodu do celów służbowych – dojazd do i z pracy. I drugą w przypadku części pracowników – o używanie osobowego samochodu do celów służbowych – przejazdy lokalne.
Chciała się upewnić, czy powinna pobierać PIT od wypłaty ekwiwalentu za przejazdy do i z pracy oraz jego wypłaty w postaci ryczałtu za przejazdy w jazdach lokalnych.
Fiskus odpowiedział, że na spółce ciąży obowiązek obliczenia, pobrania i odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy z tytułu zwrotu pracownikowi kosztów używania przez niego samochodu na potrzeby pracodawcy jako przychodów ze stosunku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta